Pro upřesnění: Průkaz energetické náročnosti budovy – PENB (obecně také nazýván jen energetický štítek nebo energetický průkaz) je dokument obsahující identifikační a technické údaje budovy a její energetickou náročnost na provoz včetně grafického znázornění – zařazení do energetické třídy A až G. Energetický štítek – je součástí PENB, jedná se o grafické znázornění energetické náročnosti budovy.
Nebudu zde vypisovat data, ke kterým jsou povinni vlastníci jakých budov energetické průkazy mít. Při prodeji bytu na tom nezáleží. Pakliže prodáváte byt, musíte PENB (nebo ověřenou kopii) kupujícím předložit nejpozději při podpisu kupní smlouvy. Bez ohledu na to, zda dům, ve kterém se bytová jednotka nachází, spadá do kategorie, kdy již energetický štítek musí ze zákona mít nebo ne. Navíc tu je povinnost uvádět energetickou třídu již při inzerci nemovitosti k prodeji. Proto vše řešte s vlastníkem budovy včas.
Jak postupovat v případě, kdy není k vašemu domu ještě energetický průkaz zpracován? Vlastník nemovitosti (obvykle SVJ – společenství vlastníků jednotek) má ze zákona povinnost vám při prodeji bytu PENB předložit nebo jej nechat na vaši žádost vyhotovit. Jinak se vystavuje riziku pokuty až do výše 200 tisíc korun. Pokud na vaši žádost SVJ nereflektuje a průkaz vám nedodá, vystavujete se pokutě i vy sami. Můžete sice místo PENB kupujícím doložit spotřebu energií za poslední tři roky fakturami od jednotlivých dodavatelů, ale musíte při případné kontrole prokázat, že jste učinili maximum pro to, abyste energetický průkaz získali. Proto komunikujte s SVJ raději písemnou formou a nechte si potvrdit přijetí své žádosti.
Při absenci PENB je nutné v inzerci energetickou náročnost budovy označit písmenem G (tedy nejhorší). Navíc, pokud energetický štítek nahradíte fakturami, je to jen dočasné řešení. Kupující může doložení plnohodnotného PENB požadovat až pět let zpětně.
Realitní makléř by vás měl na tyto povinnosti upozornit. Může vám také pomoci s jednáním s vlastníky budovy a doporučit energetického specialistu (osoba oprávněná Ministerstvem průmyslu a obchodu PENB zpracovat).
Výše uvedené platí od 1.1.2016 i u pronájmů.
Rodinné domy: Při prodeji rodinného domu veškerou odpovědnost za zhotovení PENB nese sám prodávající jako vlastník nemovitosti. U rodinných domů doporučuji nechat zpracovat kromě energetického průkazu také zprávu o technické inspekci nemovitosti, kde je podrobně zaznamenán aktuální stav budovy. Vyhnete se tak případným pozdějším reklamacím kupujících a požadavkům na dodatečnou slevu. Některé z firem, které technickou inspekci provádějí, pak dokonce zjištěné nesrovnalosti řeší s kupujícími za vás.
Prodej bytu není snadná transakce. Pokud si něčím nejste jistí, raději se poraďte s odborníkem. Vyplatí se to.
Výše uvedené údaje mají pouze informativní charakter – v konkrétních případech doporučuji konzultaci s odborníkem na danou problematiku.
Potřebujete-li pomoc s prodejem své nemovitosti, neváhejte mě kontaktovat na tel. 603-447-441.
© Copyright Lucie Tůmová
Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi nebo mne sledujte na Facebooku.