Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí
18.6.2020
Jak ovlivnila korona realitní trh?
30.7.2020

Jaký je rozdíl mezi balkónem, terasou a lodžií?

 

Často se v praxi setkávám s tím, že klienti správně nerozlišují jaký je rozdíl mezi balkónem, terasou a lodžií. Není výjimkou, kdy toto někteří nerozlišují buď vůbec nebo podle velkosti ve smyslu – balkón je balkón, malý balkón je lodžie a velký balkón je terasa. Ve skutečnosti však nezáleží na velikosti, ale na typu konstrukce. Jaký je v tom tedy rozdíl?

 

Terasa

Terasa

Terasa je venkovní část budovy, která nevystupuje z její podstaty (nevyčnívá z půdorysu podlaží pod ní). V podstatě se jedná o pochozí střechu nižšího podlaží, např. garáže, bytu či jiného prostoru. Můžeme se ale setkat také přímo se střešními terasami, které jsou velmi oblíbené a hojně využívané zejména ve městech u bytových domů. Dále jsou jako terasy označovány také zpevněné plochy položené či zapuštěné v terénu (nejčastěji u rodinných domů).

 

 

Balkón

Balkón

Balkón je předsazená konzole se zábradlím, která vystupuje z půdorysu budovy. Má jen jednu nebo dvě pevné stěny. Balkón v podstatě dodatečně nastavuje/rozšiřuje původní plochu stavby.

 

 

 

Lodžie

Lodžie

Zastropený prostor, který obvykle nevystupuje ze základního půdorysu budovy. Lodžiová deska (podlaha) je pnuta jako nosník mezi dvě podpory. Laicky bychom mohli říct, že se jedná o „zasunutý“ balkón se třemi stěnami. Nejčastěji se s lodžiemi můžeme setkat v panelových domech, ale nebývají výjimkou ani u domů rodinných.

 

 

Pavlač

Ať už budeme hovořit o balkónu, terase nebo lodžii, vždy se jedná v podstatě o další užitnou plochu, kterou lze k bytu různě využívat. Specifickým stavebním prvkem je pavlač. Což je vlastně venkovní chodba, přes níž se vstupuje do jednotlivých bytů. Konstrukčně může jít o balkón nebo o lodžii. S pavlačemi se nejčastěji setkáme ve starších bytových domech, nicméně někteří developeři se k tomuto poměrně specifickému řešení začínají vracet s ohledem na úsporu vnitřních prostor budovy při limitující zastavitelnosti pozemků.

Rozdíl mezi balkónem, terasou a lodžií

 

 

Výše uvedené údaje mají pouze informativní charakter, při řešení konkrétního případu doporučujeme konzultaci s odborníkem na danou problematiku.

 

Potřebujete-li pomoc s prodejem své nemovitosti, neváhejte mě kontaktovat na tel. 603-447-441 a sjednejte si nezávaznou úvodní konzultaci zdarma.

© Copyright Lucie Tůmová

Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi nebo mě sledujte na Facebooku.