Jak pronajmout byt a vybrat dobrého nájemníka?
12.5.2020

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

 

Prohlášení paní ministryně Schillerové, že se bude rušit daň z nabytí nemovitých věcí, otřáslo realitním trhem a celý ho na dobu skoro dvou měsíců paralyzovalo. Kupující začali spekulovat a vyčkávat, zda daň bude zrušena nebo ne a za jakých podmínek.

Příslibů, že se tato daň zruší, v minulosti bylo už tolik, že k tomuto většina odborné veřejnosti byla spíše skeptická. No tentokrát to vypadá nadějně. Ovšem stále není nic rozhodnuto!

 

  • Jaký je aktuální stav

Přes to, že některá média ve svých článcích už od března zveřejňují informaci o tom, že je daň již zrušena, stále tomu tak není. Aktuálně je návrh zákona schválen vládou a 16.6.2020 prošel druhým čtením v poslanecké sněmovně.

Zákon teď půjde do třetího čtení ve sněmovně a pokud vše projde hladce, bude postoupen Senátu a následně k podpisu prezidentovi. Dle odhadů se předpokládá, že ve Sbírce zákonů by mohl být vyhlášen koncem léta nebo na podzim.

 

  • Co se má změnit

Pokud zákon bude schválen tak, jak byl navržen, mění se několik věcí:

1. Bude zrušena daň z nabytí nemovitých věcí se zpětnou účinností, kdy od této budou osvobozeni zpětně všichni, kdo vložili návrh na vklad vlastnických práv do katastru nemovitostí v prosinci 2019 a později.

2. Pro nové hypoteční úvěry, které budou uzavřeny 1.1.2022 a později nebude možno odečítat úroky z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů fyzických osob.

3. Prodlužuje se časový test pro zdanění zisku při prodeji nemovitosti z pěti na deset let. Výjimka osvobození pro případ, kdy prodávající v nemovitosti žijí alespoň dva roky před prodejem a koupí si jinou nemovitost pro vlastní bytovou potřebu, zůstane zachována.

4. Těm, kdo nabyli nemovitost v prosinci 2019 a později a daň z nabytí nemovitých věcí již uhradili, bude daň vrácena v plné výši.

 

Zrušení možnosti odpočtu úroků z hypoték od daně z příjmu je jakýmsi „kompenzačním“ opatřením pro státní rozpočet. Stát si přijde na své, ale věřím, že mnohým tyto změny v konečném důsledku pomohou. Částku, kterou dosud museli lidé do tří měsíců při koupi nemovitosti zaplatit státu nad rámec kupní ceny formou daně, mohou nyní využít na rekonstrukci či koupi vybavení, případně budou moci koupit nemovitost o něco dražší, která jim bude lépe vyhovovat. Sice si později nebudou moci odečíst úroky z úvěru, ale s ohledem na délku splácení úvěru je toto casch flow pro celou řadu lidí příznivější.

 

  • Přechodné řešení – odložení splatnosti daně

V rámci tzv. Liberačního balíčku III a s ohledem na běžící proces schvalování zákona o zrušení daně  Finanční správa ČR prodlužuje lhůtu pro podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a platbu daně do 31.12.2020.

Toto se vztahuje na ty, co nemovitost koupili (resp. podali návrh na vklad vlastnických práv do katastru nemovitostí) v prosinci 2019 a později. Pokud jste tedy daň zatím neuhradili, tak jí neplaťte a vyčkejte, zda bude zákon schválen nebo ne. Pokud jste daň již uhradili a bude zrušena, své peníze dostanete zpět.

 

  • Koupě nemovitosti nikdy nebyla výhodnější

Za předpokladu, že daň bude zrušena a že svou nemovitost koupíte do 31.12.2021, ušetříte hned dvakrát:

1. Nebudete platit daň z nabytí nemovitých věcí

2. Budete si moci odečítat úroky z hypotečního úvěru od základu daně z příjmů fyzických osob

 

 

 

Výše uvedené údaje mají pouze informativní charakter, při řešení konkrétního případu doporučujeme konzultaci s odborníkem na danou problematiku.

 

Potřebujete-li pomoc s prodejem své nemovitosti, neváhejte mě kontaktovat na tel. 603-447-441 a sjednejte si nezávaznou úvodní konzultaci zdarma.

 

 

© Copyright Lucie Tůmová

Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi nebo mě sledujte na Facebooku.

 

#nemovitosti #realitnimakler #dane #zezivotamaklere #prodejbytu #koupebytu #zakony