Energetický štítek při prodeji bytu
2.10.2015
Co zahrnuje provize realitní kanceláře?
20.1.2016

Klidně to nabízejte, ale nic Vám nepodepíšu!

Nedávno jsem si pročítala poradnu Realitní komory České republiky a narazila jsem tam na dotaz, který mě inspiroval k tomuto článku.

Jedna paní se ptala, jestli je v pořádku, že jí makléřka, která u nich byla se svým klientem na prohlídce, poslala fakturu na sto tisíc za zprostředkování kupujícího, i když s ní majitelka neměla podepsanou žádnou smlouvu. Dům tazatelky skutečně koupil klient zmíněné makléřky, ale přes jinou realitní kancelář – se zmíněnou makléřkou nebyl spokojen (asi věděl, proč).

Mgr. Platil, odpověděl podobně, jako bych odpověděla já. Ať se vám to líbí nebo ne – Ano, po právní stránce měla makléřka na provizi za zprostředkování kupujícího nárok. Mně osobně přijde tato praktika v rozporu s dobrými mravy, ale ne každý je téhož názoru a stále se i mezi makléři (jako v každém oboru) najdou jedinci, kteří zneužívají neznalosti klientů a peníze jsou pro ně důležitější než klient samotný.

Většina prodávajících, kteří chtějí svou nemovitost prodat sami, dříve či později stejně na spolupráci s realitní kanceláří kývne. Proč? Jsou po několik dní doslova bombardováni realitními makléři, kteří jim nabízejí své služby. Všemožně (i nemožně) je přesvědčují o tom, jak jsou nejlepší, že mají stovky klientů v databázi nebo rovnou tři konkrétní zájemce, kteří jejich nemovitost určitě koupí. Přímých kupujících (myslím těch skutečných, nikoliv makléřů, kteří se za ně vydávají) se ozve jen velmi malé procento (pokud vůbec). Proto majitelé obvykle rezignují a volí spolupráci ve smyslu – Klidně to nabízejte, ale nic Vám nepodepíšu!

Domnívají se, že pokud nemají s realitní kanceláří uzavřenou písemnou smlouvu, tak že se k ničemu nezavazují. To je ale omyl. K uzavření smlouvy není potřeba písemná forma! Podle zákona je zprostředkovatelská smlouva uzavřena i jen souhlasem s inzercí nebo realizací prohlídky.

Jak se říká – Neznalost zákona neomlouvá. Proto doporučuji všem:

  1. Zvažte, s kým budete při prodeji své nemovitosti spolupracovat a makléře si prověřte. V dnešní době je to otázka pár minut u internetu. Volbou spolehlivého a zkušeného makléře ušetříte mnoho času i peněz (viz můj článek Jak vybrat realitní kancelář).
  2. S makléřem uzavřete zprostředkovatelskou smlouvu, ve které jsou jasně stanovena práva a povinnosti obou stran, prodejní cena, výše provize, doba trvání smlouvy apod. Předejdete tak pozdějším nemilým překvapením, jako je třeba snižování ceny bez vašeho souhlasu, nepravdivé či zavádějící informace v textu inzerátu, nebo nečekaná faktura za služby makléře.

Tip: Stáhněte si zdarma mou knihu Vyhněte se nejčastějším chybám při prodeji nemovitosti zde.

© Copyright Lucie Tůmová

Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi  nebo mne sledujte na Facebooku.