Je výhodnější neexkluzivní nebo exkluzivní smlouva s realitní kanceláří?
2.2.2017
Co se počítá do podlahové plochy bytu od 1.1.2014?
2.4.2017

Co je obytná místnost a jak správně označit dispozici bytu

Obytná místnost

Výměra obytné místnosti musí mít plochu nejméně 8 m2, v bytech s jednou obytnou místností minimálně 16 m2. V obytné místnosti musí být dostatečné přímé denní osvětlení, přímé větrání a musí být dostatečně vytápěna s možností regulace tepla. Zjednodušeně musí mít okno a topení.

Kuchyň, která splňuje výše uvedené podmínky a má plochu nejméně 12 m2, je obytnou místností. Má-li však obytná kuchyň nahrazovat zároveň obývací pokoj, její plocha musí být větší než 16 m2 u bytu s jednou obytnou místností a 18 m2 u bytu se dvěma obytnými místnostmi.

Šířka obývacího pokoje by neměla být méně než 3300 mm, pokoje s jedním lůžkem 1905 mm a u dvoulůžkového pokoje 2400 mm.

Dispozice bytu

Dispoziční řešení bytu se označuje jako 1+0, 1+kk, 1+1, 2+kk, 2+1 atd. První číslo odpovídá počtu obytných místností (bez kuchyně), druhé označuje samostatnou kuchyň. Zkratkou kk označujeme kuchyňský kout.

1+0      byt o jedné místnosti s příslušenstvím, kuchyň je řešena improvizovaně, např. elektrický vařič na skříňce

1+kk    obytná místnost s kuchyňským koutem, koupelna, předsíň

1+1      jedna obytná místnost, samostatná kuchyň, koupelna, předsíň

2+kk    dvě obytné místnosti, z nichž v jedné je kuchyňský kout, koupelna, předsíň

2+1      dvě obytné místnosti, samostatná kuchyň, koupelna, předsíň

3+kk    tři obytné místnosti, z nichž v jedné je kuchyňský kout, koupelna, předsíň

3+1, 4+kk atd. analogicky dle předchozího

Garsoniéra je původní označení pro byt o jedné místnosti, ve které se spalo, odpočívalo, pracovalo, společensky žilo, stolovalo, vařilo i vykonávala osobní hygiena. V dnešní době, kdy má každý byt vlastní sociální zařízení, bývají tímto názvem označovány byty 1+0 a 1+kk.

 

Podlahová plocha bytu

Dříve výpočet podlahové plochy bytu upravovalo několik právních předpisů různými postupy. V praxi se pak výsledné hodnoty mohly rozcházet v závislosti na výkladu jednotlivých zákonů a norem. Od 1.1.2014 sjednocuje způsob výpočtu podlahové plochy bytu nařízení vlády č. 366/2013 Sb. Více informací v článku Co se počítá do podlahové plochy bytu ZDE.

 

 

Výše uvedené údaje mají pouze informativní charakter, při řešení konkrétního případu doporučujeme konzultaci s odborníkem na danou problematiku.

 

Potřebujete-li pomoc s prodejem své nemovitosti, neváhejte mě kontaktovat na tel. 603-447-441 a sjednejte si nezávaznou úvodní konzultaci zdarma.

© Copyright Lucie Tůmová

Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi nebo mne sledujte na Facebooku.