Co je obytná místnost a jak správně označit dispozici bytu
2.3.2017
Jak správně nastavit prodejní cenu nemovitosti
10.5.2017

Co se počítá do podlahové plochy bytu od 1.1.2014

Dříve výpočet podlahové plochy bytu upravovalo několik právních předpisů různými postupy. V praxi se pak výsledné hodnoty mohly rozcházet v závislosti na výkladu jednotlivých zákonů a norem.

Podle nového občanského zákoníku je součástí každé jednotky byt a spoluvlastnický podíl k nemovitosti. Rozhodným údajem pro určení velikosti spoluvlastnického podílu je právě podlahová plocha bytu. Aby nedocházelo k nesrovnalostem např. při změně dispozice vybouráním nebo přistavěním příček v bytě, sjednocuje od 1. 1. 2014 způsob výpočtu podlahové plochy bytu nařízení vlády č. 366/2013 Sb. Ve všech dokumentech by se tedy nově měla uvádět podlahová plocha zjištěná tímto způsobem.

Do podlahové plochy bytu se započítává veškerá vnitřní plocha bytu včetně všech zastavěných ploch jako jsou nosné stěny i příčky, komíny, sloupy, pilíře, vestavěné skříně apod.

Balkony, lodžie, terasy a atria jsou společnými částmi domu a do podlahové plochy bytu se nezapočítávají. Ani v případě, že jsou přístupné pouze z konkrétních bytů, jejichž vlastníci k nim mají výlučné užívací právo.

Kromě celkové podlahové plochy se můžeme setkat také s doplňujícími údaji jako jsou užitná nebo obytná plocha. Do užitné plochy se započítávají jednotlivé výměry všech místností v bytě včetně příslušenství, kuchyní a vestavěných skříní. Dále sklepy, terasy, balkony aj., pokud jsou užívány výhradně vlastníky dané bytové jednotky. Naopak do plochy obytné se započítávají pouze vnitřní výměry obytných místností bez příslušenství. Tj. bez kuchyní, které nesplňují parametry obytné místnosti, koupelen, předsíní, chodeb, schodišť, šaten, komor apod. Co je a není obytnou místností zjistíte v mém dalším článku ZDE.

Podlahová plocha bytu sama o sobě příliš nevypovídá o jeho dispozici a naopak. Např. byt s podlahovou plochou 70 m2 může být dispozičně řešen jako vzdušné 2+kk nebo také jako 3+1 s menšími místnostmi. Vždy je proto třeba brát v úvahu oba tyto údaje současně.

 

 

Výše uvedené údaje mají pouze informativní charakter, při řešení konkrétního případu doporučujeme konzultaci s odborníkem na danou problematiku.

 

Potřebujete-li pomoc s prodejem své nemovitosti, neváhejte mě kontaktovat na tel. 603-447-441 a sjednejte si nezávaznou úvodní konzultaci zdarma.

© Copyright Lucie Tůmová

Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi nebo mne sledujte na Facebooku.