Jak se připravit na prodej bytu
9.12.2016
Co je obytná místnost a jak správně označit dispozici bytu
2.3.2017

Je výhodnější neexkluzivní nebo exkluzivní smlouva s realitní kanceláří?

Na začátku bychom si měli ujasnit, jaký je mezi neexkluzivní a exkluzivní smlouvou rozdíl. Exkluzivní smlouva je smlouva o výhradním zastoupení. Tzn. že nemovitost nabízí k prodeji jen jedna realitní kancelář a prodávající není oprávněn pověřit prodejem této nemovitosti další osoby. Ani on sám nesmí nemovitost nabízet. Oproti tomu u neexkluzivní, tj. nevýhradní, smlouvy může stejnou nemovitost nabízet k prodeji více zprostředkovatelů i sám majitel současně.

Je na místě dodat, že není rozhodující, jak se smlouva nazývá. Podstatný je její obsah. I v případě, že se smlouva bude nazývat prostě jen zprostředkovatelská nebo např. smlouva o poskytnutí nabídky, exkluzivní z ní dělá ustanovení, kde se prodávající zavazuje, že neuzavře obdobnou smlouvu s dalším subjektem a že není oprávněn ani sám nemovitost nabízet k prodeji. Některé realitní kanceláře se záměrně výrazům „exkluzivní“ nebo „výhradní“ vyhýbají. Pokud není na první pohled zřejmé, zda se jedná o exkluzivní či neexkluzivní smlouvu, pečlivě přečtěte celý text.  Nevyplývá-li ze smlouvy jinak, má se za to, že jde o smlouvu nevýhradní.

Výhody plynoucí z exkluzivní smlouvy pro realitní kancelář jsou zřejmé. Makléř má jistotu výdělku. Je tedy ochotný věnovat více času i vlastních peněz do prezentace vaší nemovitosti a má přehled o všech zájemcích. Může tedy efektivněji upravovat prodejní strategii podle aktuální situace a lépe hájit zájmy prodávajícího.

Oproti tomu stojí obavy a předsudky prodávajících. Často nechtějí prodej svého nejcennějšího majetku svěřit jen jednomu makléři. Domnívají se, že kupce najdou dříve, když svěří prodej více realitním kancelářím. Možná ano, možná ne. Ale záleží skutečně tolik na rychlosti? Nemovitosti nabízené ve výhradním zastoupení se zobchodují obvykle za vyšší cenu. Tím, že zadáte svou nemovitost do nabídky více realitním kancelářím, snižujete svou šanci na výhodnější prodej. Stanete se obětí konkurenčního boje mezi jednotlivými makléři. Výsledkem bude možná rychlejší obchod, ale s největší pravděpodobností také nižší prodejní cena – viz můj článek Čím víc realitek, tím rychlejší prodej bytu.

Mé doporučení:

Věnujte dostatek času výběru zkušeného realitního makléře – viz článek Jak vybrat realitní kancelář.

Smlouvu uzavřete písemně, na dobu určitou – doporučuji 2 až 3 měsíce u bytů, u rodinných domů 4 až 6 měsíců.

Dejte na doporučení makléře a nechte ho dělat jeho práci – pekaři také neradíte, jak má míchat těsto.

Máte-li jakékoliv další otázky, neváhejte mne kontaktovat na tel. 603-447-441.

 

© Copyright Lucie Tůmová

Nechcete si nechat ujít další článek? Napište mi nebo mne sledujte na Facebooku.