Osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb
8.10.2016
Jak se připravit na prodej bytu
9.12.2016

Naučí se makléři spolupracovat na svých zakázkách?

Já věřím, že ano. Ve světě je spolupráce mezi makléři naprosto běžnou praxí. Proč si ale realitní makléři u nás navzájem konkurují, místo toho, aby spolupracovali? Spustili jsme s kolegou projekt, který je určen právě ke spolupráci a k výměně informací mezi makléři. Co myslíte, podaří se nám makléře popostrčit, aby spolu začali aktivně spolupracovat? Nebo jsme příliš nadčasoví na české poměry?

Více o našem projektu se dočtete v rozhovoru:

Vyzpovídal jsem pro vás Lucii Tůmovou, spoluzakladatelku projektu bezinzerce.cz – nového pracovního nástroje pro realitní makléře.

Proč vlastně bezinzerce.cz vznikla?

Už nějakou dobu jsme s kolegy řešili problematiku neveřejných zakázek. Asi každý makléř dostane dříve či později do nabídky nemovitost, kterou nemůže veřejně inzerovat na realitních serverech. Ale jak takovou nabídku efektivně zobchodovat, když nemáte v daném čase odpovídající poptávku? Můžete ji sice nabídnout ke spolupráci kolegům, ale možnosti jsou značně omezené. Právě proto jsme se rozhodli založit server, kde by jednotliví makléři mohli tyto informace sdílet mezi sebou a pomoci si tak navzájem k rychlejším obchodům a vyšším ziskům.

Takže je to server určený výhradně pro makléře ke sdílení neveřejných zakázek? 

Původně to tak mělo být. Ale během vývoje a zkušebního provozu jsme rozšířili možnosti využití portálu. Kromě neveřejných zakázek zde mohou makléři sdílet i veřejné nabídky a poptávky určené ke spolupráci a radit se s kolegy v diskuzním fóru.  Své nabídky sem mohou vkládat také přímí vlastníci nemovitostí a developeři. Makléři, kteří nemají zájem o plnou registraci s přístupem do interního systému, mohou využít naší platformu alespoň ke své vlastní propagaci. Mohou si zde zdarma založit svůj profil s kontaktními údaji, který je přístupný široké veřejnosti přes službu hledatmaklere.cz.

Hovoříte o sdílení neveřejných zakázek mezi makléři a zároveň sem mají možnost vkládat nabídky i sami prodávající. Jak je zajištěna bezpečnost vložených dat a kdo všechno k nim má přístup?

Vzhledem k tomu, že je bezinzerce.cz určena primárně pro neveřejné zakázky a ke sdílení informací mezi makléři, je toto samozřejmě ošetřeno několika způsoby. Přístup k nabídkám, poptávkám a do fóra mají pouze registrovaní makléři. Před schválením každé registrace důkladně prověřujeme, zda se jedná skutečně o realitního makléře. Mimo to jsou na všech fotografiích a stažených materiálech vodoznaky, takže je nelze použít k veřejné prezentaci. Přímí prodávající a developeři mohou pouze spravovat své vlastní nabídky – nemají přístup do systému k ostatním vloženým datům.

Bezinzerce.cz byla spuštěna na začátku léta, kolik makléřů jí už využívá?

Aktuálně je zde registrována téměř stovka makléřů a postupně přibývají i developerské projekty. Chystáme reklamní kampaň, abychom oslovili co největší počet makléřů i developerů. Prozradím, že právě probíhají jednání s několika developery o podmínkách neveřejného předprodeje jejich projektů právě přes naší platformu. Makléři se tedy mají na co těšit.

Šušká se, že bezinzerce.cz je skrytě propojena s Realitní komorou České republiky a Národním realitním holdingem. Někteří makléři jí proto příliš nedůvěřují. Co je na tom pravdy?

Bezinzerce.cz NENÍ propojena s žádnou profesní organizací ani konkrétní realitní kanceláří. Je to naprosto NEZÁVISLÝ PROJEKT, který vznikl čistě z naší vlastní iniciativy. To dokládá i fakt, že se na testování zkušebního provozu podíleli makléři z různých sítí napříč realitním trhem. Já říkám, že to je „od makléřů pro makléře“. Je to místo, kde neřešíme „politiku“ jednotlivých značek nebo organizací – prostě zde obchodujeme. Vítáni jsou všichni makléři, kteří pochopili pravý význam slova spolupráce.

Převzato se souhlasem Jakuba Vlčka z blogu www.promaklere.cz