Vítejte na mém blogu

Blog s realitní tématikou pro všechny. Najdete zde články, které vám mohou pomoci, pokud nemovitost prodáváte, kupujete, nebo prostě jen vlastníte.

Předkupní právo podle NOZ

Předkupní právo podle NOZ

Nový občanský zákoník s sebou přinesl celou řadu změn. Dnes se podíváme na změny týkající se předkupního práva spoluvlastníků bytu nebo domu. Předkupní právo, tak jak jsme ho znali dříve, nový občanský zákoník z toho starého nepřevzal. S koncem platnosti přechodného ustanovení NOZ, tedy k 31.12.2015, zákonné předkupní právo spoluvlastníků obecně zaniklo. Jedinou výjimkou, kdy předkupní právo spoluvlastníků zůstalo zachováno, je případ, kdy spoluvlastnictví vzniklo tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit (např. závěť, dědická smlouva apod.).

více
Provizi si k tomu přičtěte, já nic platit nebudu!

Provizi si k tomu přičtěte, já nic platit nebudu!

Tuto větu jsem slýchávala velmi často, když jsem v realitách začínala a volala na tzv. studené kontakty (soukromá inzerce přímých majitelů). Vlastně se s ní sem tam potkám ještě i dnes. Přes to, že mám většinu klientů z doporučení.

Proč prodávající nechtějí platit za služby, které si objednají? Znáte nějaký jiný obor podnikání, kde to tak je? Já ne. Je pravda, že za tento stav mohou částečně i sami realitní makléři. Většinou ti méně úspěšní, kteří pod vidinou zisku prodávajícímu naslibují „hory a doly“ a tvrdí, že si provizi přičtou k jejich prodejní ceně a že ji zaplatí kupující. Nezkušený prodávající zajásá a mne si ruce, že ušetřil. Ve skutečnosti je toto řešení spíše v neprospěch prodávajícího. Nabídka servisu služeb zdarma je jistě velmi lákavá. Ovšem v konečném důsledku to často bývá ta nejdražší možná varianta. Proč? Důvody jsou dva.

více
Dělá si z nás vláda legraci?

Dělá si z nás vláda legraci?

K 1.1.2014 se změnil název daně z převodu nemovitosti na daň z nabytí nemovitých věcí. Podle původního záměru se ke stejnému datu kromě jiného měla změnit také osoba plátce z prodávajícího na kupujícího. Ale to bychom nesměli žít v Kocourkově. Změna A – tedy název daně, byla v roce 2013 schválena. Změna B – plátce této daně, už ne. Lidé si pomalu na nesoulad názvu daně s osobou plátce zvykli.

více
Kdy platím daň z příjmu při prodeji nemovitosti?

Kdy platím daň z příjmu při prodeji nemovitosti?

S prodejem nemovitosti jsou spojeny dvě různé daně. Daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti) a daň z příjmu.

Do účinnosti novely zákona o dani z nabytí nemovitých věcí (zřejmě 1.4.2016*), je plátcem této daně prodávající (pokud se nedohodne s kupujícím jinak). S tím je většina prodávajících srozuměna. Sazba této daně činí 4 % z tzv. nabývací hodnoty. Vzhledem k tomu, že brzy tato daň bude na bedrech kupujících, se jí dnes nebudu věnovat a zaměřím se na daň z příjmů fyzických osob.

více
Co zahrnuje provize realitní kanceláře?

Co zahrnuje provize realitní kanceláře?

Co zahrnuje provize realitní kanceláře? V České republice neexistuje zatím žádný zákon, vyhláška, či nařízení, kde by bylo jasně uvedeno, co vše by měla provize realitní kanceláře zahrnovat. Proto se u jednotlivých zprostředkovatelů může rozsah a kvalita poskytnutých služeb velmi lišit (o ceně ani nemluvě).

více
Klidně to nabízejte, ale nic Vám nepodepíšu!

Klidně to nabízejte, ale nic Vám nepodepíšu!

Nedávno jsem si pročítala poradnu Realitní komory České republiky a narazila jsem tam na dotaz, který mě inspiroval k tomuto článku.
Jedna paní se ptala, jestli je v pořádku, že jí makléřka, která u nich byla se svým klientem na prohlídce, poslala fakturu na sto tisíc za zprostředkování kupujícího, i když s ní majitelka neměla podepsanou žádnou smlouvu. Dům tazatelky skutečně koupil klient zmíněné makléřky, ale přes jinou realitní kancelář – se zmíněnou makléřkou nebyl spokojen (asi věděl, proč).

více
Energetický štítek při prodeji bytu

Energetický štítek při prodeji bytu

Pro upřesnění: Průkaz energetické náročnosti budovy – PENB (obecně také nazýván jen energetický štítek nebo energetický průkaz) je dokument obsahující identifikační a technické údaje budovy a její energetickou náročnost na provoz včetně grafického znázornění – zařazení do energetické třídy A až G. Energetický štítek – je součástí PENB, jedná se o grafické znázornění energetické náročnosti budovy.

více
Čím víc realitek, tím rychlejší prodej bytu

Čím víc realitek, tím rychlejší prodej bytu

Čím víc realitek, tím rychlejší prodej bytu? Napadla vás tato myšlenka? Pokud ano, tak na ni raději zapomeňte. V praxi je to přesně naopak. Vysvětlím vám proč.
Zkuste se vžít do role kupujícího. Budete procházet různé realitní servery a hledat jehlu v kupce sena. Ve chvíli, kdy tu jehlu najdete, zajásáte a hned voláte na uvedené telefonní číslo a domlouváte si prohlídku. Položíte

více
S realitkou? Už nikdy! aneb Jak jsem přišla k realitám

S realitkou? Už nikdy! aneb Jak jsem přišla k realitám

Na rozdíl od většiny vyspělých zemí, kde jsou realitní makléři veřejností vnímáni jako odborníci a profesionálové, u nás je to spíše naopak. Realitní makléř – to není v Čechách příliš uznávaná profese. Většina lidí si myslí, že realitní makléři jsou bandou „zlodějů“ a „podvodníků“, kteří nic neumí a nechají si platit desetitisícové provize za nic.

více
Proč si hlídat katastr nemovitostí?

Proč si hlídat katastr nemovitostí?

Proč si hlídat katastr nemovitostí? Možná jste v poslední době také dostali e-mail, ve kterém vás někdo varoval, že si máte hlídat katastr nemovitostí, abyste nepřišli o střechu nad hlavou. Mně osobně přišly takové e-maily dva. Další jsem dostala od vystrašených známých, kteří se mě tázali, co je na tom pravdy a co mají dělat. E-maily byly napsány takovou formou, že kdybych nevěděla, o co jde, tak se leknu a hned běžím zkontrolovat, jestli je můj byt skutečně ještě můj.
Myslíte si, že vám nemovitost ukradnout nemůžou? Můžou! I přes to, že

více
Kdo je Osobní realitní makléř?

Kdo je Osobní realitní makléř?

Pojem Osobní realitní makléř je mezi veřejností již nějakou dobu v povědomí. Ale jak jsem zjistila, málo kdo ví, co konkrétně si pod službou osobního realitního makléře představit a jak ji správně využít.
Ten, kdo již někdy nemovitost kupoval, mi potvrdí, že to není tak jednoduchá záležitost, jak se na první pohled zdá. Koupě vlastního bydlení je časově i emočně náročná transakce. Navíc zde existuje řada možných rizik a nepříjemných komplikací, které mohou koupi zdržet nebo v horších případech i znemožnit.

více
Jak vybrat realitní kancelář

Jak vybrat realitní kancelář

Nevíte, jak vybrat realitní kancelář? Pokud jste se rozhodli svěřit prodej svého bytu do rukou profesionálů, čeká vás nelehký úkol – vybrat dobrou realitní kancelář, resp. zkušeného realitního makléře.
Právě volba schopného realitního makléře je pro úspěšný prodej klíčová. V dnešní situaci, kdy je na trhu makléřů a realitních kanceláří jako hub po dešti, není tato volba vůbec jednoduchá. Nejde až tolik o to, pro jakou realitní kancelář makléř pracuje. Důležité jsou schopnosti a zkušenosti realitního makléře. V případě, že zvolíte dobře, máte

více
Proč jsou odborníci proti novele zákona o dani z nabytí nemovitých věcí?

Proč jsou odborníci proti novele zákona o dani z nabytí nemovitých věcí?

Jako tradičně naši zákonodárci schválili A (název), ale už nedotáhli B (změnu plátce). Daň z převodu nemovitosti se přejmenovala na Daň z nabytí nemovitých věcí. Nenechte se zmást názvem. Ten je sice nový (od 1.1.2014), ale stále zůstává v platnosti, že tuto daň platí prodávající (pokud se smluvní strany nedohodnou jinak). Paradox ovšem je, že ručitelem je kupující.
Co to znamená v praxi? Pokud prodávající daň z nabytí

více
Prodáváte nebo jen nabízíte?

Prodáváte nebo jen nabízíte?

Jaký je v tom rozdíl? Dost velký. To ví každý. Ale jak na to, abyste jen nenabízeli a skutečně byt prodali? Dnes už nestačí prostě jen vyvěsit fotky na realitní servery a čekat, že se hned najde kupec. Kupující jsou obezřetnější a žádají něco navíc. Pokud chcete prodat byt za rozumnou cenu, je třeba se připravit.
Když si budete chtít koupit nové auto, jistě porovnáte různé nabídky. Zjistíte, kde vám za jakou cenu nabídnou lepší výbavu, delší bezplatný servis apod. Podobné platí i u nemovitostí. Kupující si několik bytů prohlédnou

více