Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data/luciet58/html/wp-content/themes/Divi/header.php:10) in /data/luciet58/html/wp-content/themes/Divi/header.php on line 10

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data/luciet58/html/wp-content/themes/Divi/header.php:10) in /data/luciet58/html/wp-content/themes/Divi/header.php on line 10
BLOG - lucietumova.cz

Vítejte na mém blogu

Blog s realitní tématikou pro všechny. Najdete zde články, které vám mohou pomoci, pokud nemovitost prodáváte, kupujete, nebo prostě jen vlastníte.

Co se počítá do podlahové plochy bytu od 1.1.2014?

Co se počítá do podlahové plochy bytu od 1.1.2014?

Dříve výpočet podlahové plochy bytu upravovalo několik právních předpisů různými postupy. V praxi se pak výsledné hodnoty mohly rozcházet v závislosti na výkladu jednotlivých zákonů a norem.

Podle nového občanského zákoníku je součástí každé jednotky byt a spoluvlastnický podíl k nemovitosti. Rozhodným

více
Co je obytná místnost a jak správně označit dispozici bytu

Co je obytná místnost a jak správně označit dispozici bytu

Obytná místnost

Výměra obytné místnosti musí mít plochu nejméně 8 m2, v bytech s jednou obytnou místností minimálně 16 m2. V obytné místnosti musí být dostatečné přímé denní osvětlení, přímé větrání a musí být dostatečně vytápěna s možností regulace tepla. Zjednodušeně musí mít okno a topení.

Kuchyň, která splňuje výše uvedené podmínky a má plochu

více
Je výhodnější neexkluzivní nebo exkluzivní smlouva s realitní kanceláří?

Je výhodnější neexkluzivní nebo exkluzivní smlouva s realitní kanceláří?

Na začátku bychom si měli ujasnit, jaký je mezi neexkluzivní a exkluzivní smlouvou rozdíl. Exkluzivní smlouva je smlouva o výhradním zastoupení. Tzn. že nemovitost nabízí k prodeji jen jedna realitní kancelář a prodávající není oprávněn pověřit prodejem této nemovitosti další osoby. Ani on sám nesmí nemovitost nabízet. Oproti tomu u neexkluzivní/nevýhradní smlouvy může stejnou nemovitost nabízet k prodeji více zprostředkovatelů i sám majitel současně.

Je na místě dodat, že není rozhodující, jak se smlouva nazývá. Podstatný je

více
Jak se připravit na prodej bytu

Jak se připravit na prodej bytu

Prodej bytu patří k jednomu z největších životních obchodů většiny z nás. Přesto, že se jedná o statisícové až milionové částky, mnoho prodávajících přípravě na prodej nevěnuje potřebnou pozornost. Díky neznalosti problematiky se pak dopouštějí řady chyb a bývají zaskočeni tím, co vše je třeba při prodeji nemovitosti obstarat.
Zde je přehled toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět a zajistit si dřív, než svou nemovitost dáte do nabídky.

více
Naučí se makléři spolupracovat na svých zakázkách?

Naučí se makléři spolupracovat na svých zakázkách?

Já věřím, že ano. Ve světě je spolupráce mezi makléři naprosto běžnou praxí. Proč si ale realitní makléři u nás navzájem konkurují, místo toho, aby spolupracovali? Spustili jsme s kolegou projekt, který je určen právě ke spolupráci a k výměně informací mezi makléři. Co myslíte, podaří se nám makléře popostrčit, aby spolu začali aktivně spolupracovat? Nebo jsme příliš nadčasoví na české poměry?

více
Osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb

Osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb

Kupujete novostavbu? Možná vás čeká nepříjemné překvapení. Novela mění i podmínky osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí u novostaveb. Co to znamená?

V současné právní úpravě je od zdanění osvobozen obecně první prodej novostavby, pokud k němu dojde nejpozději do pěti let od dokončení nebo počátku užívání stavby (obvykle kolaudace) – bez ohledu na to, zda se prodává stavba rozestavěná nebo dokončená. S účinností novely, tj. 1.11.2016, se toto mění.

více
Jak řešit daň z nabytí nemovitých věcí při prodeji do konce října 2016?

Jak řešit daň z nabytí nemovitých věcí při prodeji do konce října 2016?

Novela zákona o dani z nabytí nemovitých věcí se v těchto dnech stává v realitním světě tématem číslo jedna. Zatím stále platí, že plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je prodávající, pokud se nedohodne s kupujícím jinak. Od 1. 11. 2016 to bude vždy už jen nabyvatel. Rozhodující je datum nabytí vlastnických práv kupujícím, nikoliv datum podpisu kupní smlouvy, jak si mnozí myslí. Pro upřesnění: kupující nabývá vlastnické právo k nemovitosti okamžikem povolení vkladu s právními účinky zpětně ke dni podání návrhu na vklad. Řídíme se tedy datem, kdy byl návrh na vklad vlastnického práva podán na katastr nemovitostí.

více
Předkupní právo podle NOZ

Předkupní právo podle NOZ

Nový občanský zákoník s sebou přinesl celou řadu změn. Dnes se podíváme na změny týkající se předkupního práva spoluvlastníků bytu nebo domu. Předkupní právo, tak jak jsme ho znali dříve, nový občanský zákoník z toho starého nepřevzal. S koncem platnosti přechodného ustanovení NOZ, tedy k 31.12.2015, zákonné předkupní právo spoluvlastníků obecně zaniklo. Jedinou výjimkou, kdy předkupní právo spoluvlastníků zůstalo zachováno, je případ, kdy spoluvlastnictví vzniklo tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit (např. závěť, dědická smlouva apod.).

více
Provizi si k tomu přičtěte, já nic platit nebudu!

Provizi si k tomu přičtěte, já nic platit nebudu!

Tuto větu jsem slýchávala velmi často, když jsem v realitách začínala a volala na tzv. studené kontakty (soukromá inzerce přímých majitelů). Vlastně se s ní sem tam potkám ještě i dnes. Přes to, že mám většinu klientů z doporučení.

Proč prodávající nechtějí platit za služby, které si objednají? Znáte nějaký jiný obor podnikání, kde to tak je? Já ne. Je pravda, že za tento stav mohou částečně i sami realitní makléři. Většinou ti méně úspěšní, kteří pod vidinou zisku prodávajícímu naslibují „hory a doly“ a tvrdí, že si provizi přičtou k jejich prodejní ceně a že ji zaplatí kupující. Nezkušený prodávající zajásá a mne si ruce, že ušetřil. Ve skutečnosti je toto řešení spíše v neprospěch prodávajícího. Nabídka servisu služeb zdarma je jistě velmi lákavá. Ovšem v konečném důsledku to často bývá ta nejdražší možná varianta. Proč? Důvody jsou dva.

více
Dělá si z nás vláda legraci?

Dělá si z nás vláda legraci?

K 1.1.2014 se změnil název daně z převodu nemovitosti na daň z nabytí nemovitých věcí. Podle původního záměru se ke stejnému datu kromě jiného měla změnit také osoba plátce z prodávajícího na kupujícího. Ale to bychom nesměli žít v Kocourkově. Změna A – tedy název daně, byla v roce 2013 schválena. Změna B – plátce této daně, už ne. Lidé si pomalu na nesoulad názvu daně s osobou plátce zvykli.

více
Kdy platím daň z příjmu při prodeji nemovitosti?

Kdy platím daň z příjmu při prodeji nemovitosti?

S prodejem nemovitosti jsou spojeny dvě různé daně. Daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti) a daň z příjmu.

Do účinnosti novely zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, je plátcem této daně prodávající (pokud se nedohodne s kupujícím jinak). S tím je většina prodávajících srozuměna. Sazba této daně činí 4 % z tzv. nabývací hodnoty. Vzhledem k tomu, že brzy tato daň bude na bedrech kupujících, se jí dnes nebudu věnovat a zaměřím se na daň z příjmů fyzických osob.

více
Co zahrnuje provize realitní kanceláře?

Co zahrnuje provize realitní kanceláře?

Co zahrnuje provize realitní kanceláře? Na první pohled jednoduchá otázka s jasnou odpovědí – ale jen pro konkrétní realitní kancelář, resp. makléře. Nikoliv obecně. Proč? V České republice totiž neexistuje zatím žádný zákon, vyhláška, či nařízení, kde by bylo jasně uvedeno, co vše by měla provize realitní kanceláře zahrnovat. Proto se u jednotlivých zprostředkovatelů může rozsah a kvalita poskytnutých služeb velmi lišit. O ceně ani nemluvě.

více
Klidně to nabízejte, ale nic Vám nepodepíšu!

Klidně to nabízejte, ale nic Vám nepodepíšu!

Nedávno jsem si pročítala poradnu Realitní komory České republiky a narazila jsem tam na dotaz, který mě inspiroval k tomuto článku.
Jedna paní se ptala, jestli je v pořádku, že jí makléřka, která u nich byla se svým klientem na prohlídce, poslala fakturu na sto tisíc za zprostředkování kupujícího, i když s ní majitelka neměla podepsanou žádnou smlouvu. Dům tazatelky skutečně koupil klient zmíněné makléřky, ale přes jinou realitní kancelář – se zmíněnou makléřkou nebyl spokojen (asi věděl, proč).

více
Energetický štítek při prodeji bytu

Energetický štítek při prodeji bytu

Pro upřesnění: Průkaz energetické náročnosti budovy – PENB (obecně také nazýván jen energetický štítek nebo energetický průkaz) je dokument obsahující identifikační a technické údaje budovy a její energetickou náročnost na provoz včetně grafického znázornění – zařazení do energetické třídy A až G. Energetický štítek – je součástí PENB, jedná se o grafické znázornění energetické náročnosti budovy.

více
Čím víc realitek, tím rychlejší prodej bytu

Čím víc realitek, tím rychlejší prodej bytu

Čím víc realitek, tím rychlejší prodej bytu? Napadla vás tato myšlenka? Pokud ano, tak na ni raději zapomeňte. V praxi je to přesně naopak. Vysvětlím vám proč.
Zkuste se vžít do role kupujícího. Budete procházet různé realitní servery a hledat jehlu v kupce sena. Ve chvíli, kdy tu jehlu najdete, zajásáte a hned voláte na uvedené telefonní číslo a domlouváte si prohlídku. Položíte

více
Proč si hlídat katastr nemovitostí?

Proč si hlídat katastr nemovitostí?

Proč si hlídat katastr nemovitostí? Možná jste v poslední době také dostali e-mail, ve kterém vás někdo varoval, že si máte hlídat katastr nemovitostí, abyste nepřišli o střechu nad hlavou. Mně osobně přišly takové e-maily dva. Další jsem dostala od vystrašených známých, kteří se mě tázali, co je na tom pravdy a co mají dělat. E-maily byly napsány takovou formou, že kdybych nevěděla, o co jde, tak se leknu a hned běžím zkontrolovat, jestli je můj byt skutečně ještě můj.
Myslíte si, že vám nemovitost ukradnout nemůžou? Můžou! I přes to, že

více
Kdo je Osobní realitní makléř?

Kdo je Osobní realitní makléř?

Pojem Osobní realitní makléř je mezi veřejností již nějakou dobu v povědomí. Ale jak jsem zjistila, málo kdo ví, co konkrétně si pod službou osobního realitního makléře představit a jak ji správně využít.
Ten, kdo již někdy nemovitost kupoval, mi potvrdí, že to není tak jednoduchá záležitost, jak se na první pohled zdá. Koupě vlastního bydlení je časově i emočně náročná transakce. Navíc zde existuje řada možných rizik a nepříjemných komplikací, které mohou koupi zdržet nebo v horších případech i znemožnit.

více

Archiv

Přihlásit se k odběru novinek

2 + 13 =